Optymalizacja i rozwój controllingu
zbudowanego w Excelu
wg różnych scenariuszy

…z dalszym wykorzystaniem Excela
lub odejściem od skoroszytów

nagranie webinarium o wyzwaniach w controllingu
i wykorzystaniu nowych rozwiązań IT

Zobacz nagranie tego webinarium, jeśli jest coś…

…co chcesz zmienić w swoim controllingu wykorzystującym arkusze Excela.

Agenda webinarium

Integracja danych czyli jedna wersja prawdy

rozwiń agendę

Wszyscy controllerzy i dyrektorzy finansowi bez wyjątku są zgodni w kwestii jakości i spójności danych. Wszelkie analizy i raporty wychodzące z controllingu do Zarządu i Menedżerów muszą być wiarygodne. Jeden błąd w danych powoduje utratę zaufania, które tak długo było budowane.

Od kilku lat niektórzy dostawcy nowoczesnych rozwiązań Business Intelligence koncentrując się wyłącznie na wizualizacji informacji twierdzili, iż hurtownie danych idą do lamusa. Zmienili zdanie. Świat nowoczesnego controllingu reprezentowany przez IGC i ICV wskazuje DATA MANAGEMENT jako jeden z kluczowych procesów w controllingu. Można to osiągnąć właśnie dzięki hurtowni danych. I jest tu kilka opcji w zależności od potrzeb i dostępu do danych:

 

➡️ tradycyjna Hurtownia Danych (multidimensional model) zasilana bezpośrednio z systemów dziedzinowych

➡️ „nowoczesna” Hurtownia Danych (tabular model) zasilana bezpośrednio z systemów dziedzinowych

➡️ Hurtownia Danych zasilana z raportów Excel (gdy firma nie ma dostępu bezpośrednio do baz danych) – zaawansowany i szybki model danych

➡️ predefiniowana Hurtownia Danych dla obszarów finansów i sprzedaży.

Raportowanie i analizy danych

    • Prezentacja możliwości systemu Eureca: analizy what-if, graficzna prezentacji danych i dynamiczne raporty
    • Współpraca systemu EURECA z innymi narzędziami m.in. Excel, Power BI

rozwiń agendę

Gdy zaspokojone są główne potrzeby controllingu dotyczące wiarygodności, spójności i jakości danych, a także automatyzacji ich pozyskiwania niezwykle istotna jest ich analiza i raportowanie. W tym obszarze technologia w ostatnim czasie zmieniła bardzo dużo.

Niektóre firmy wciąż wykorzystują Excela lub też korzystają z predefiniowanych zestawień w systemach ERP, czasem nawet mają klasyczne narzędzia Business Intelligence tzw. OLAP-owe. Dzisiejsze funkcjonalności nazywane często DATA DISCOVERY pokazują te same dane w zupełnie innej postaci – widać dużo więcej, dużo szybciej, dużo głębiej. Bez względu na to jak controlling jest biegły w Excelu to przeniesienie lub uzupełnienie raportowania nowymi funkcjonalnościami BI mocno przyspiesza pracę i wnosi bardzo dużą, nową jakość dla menedżerów.

➡️ W systemie EURECA zachowaliśmy tradycyjne podejście do analiz i raportowania wykorzystując raporty Excel i tabele przestawne, dokładając potężne możliwości analizy i raportowania na tzw. pulpitach menedżerskich enterprise. Istnieje też możliwość wykorzystania w tym obszarze controllingu innych narzędzi Business Intelligence.

➡️ Controlling Systems jako partner firmy Microsoft rekomenduje Power BI, który bardzo dobrze się sprawdza czerpiąc dane z Hurtowni Danych, modelu budżetowego i kalkulacyjnego systemu EURECA. Istnieje też możliwość integracji z innymi narzędziami np. Tableau czy Qlik.

Rentowność i kalkulacje czyli sterowanie przedsiębiorstwem zorientowanym na zyski

rozwiń agendę

Wszystkie firmy, które wdrożyły systemy ERP wiedzą, że w miarę łatwo jest pozyskać dane dziedzinowe typu sprzedaż, transakcje księgowe, magazyny czy HR (przy założeniu, że są to nowoczesne i otwarte bazy danych, a także przy wsparciu IT). Jeżeli do tego wykorzystujemy nowoczesne narzędzia do analiz i raportowania to pojawia się pytanie czy controller jest wciąż niezbędny?

Dane to jeszcze nie informacja, a informacja to jeszcze nie jest wiedza. W dzisiejszych czasach firmy sprzedają na coraz niższych marżach, a koszty pośrednie są coraz większe. Trywialne wydaje się pozyskanie danych w zakresie marży pierwszej (choć są firmy które i z tym się borykają).

Bez względu na to czy firma posiada systemy zintegrowane czy nie, bardzo trudna i czasochłonna jest jednak kalkulacja kosztów i obliczanie kolejnych poziomów marż.

W tym obszarze Excel jest najbardziej elastycznym rozwiązaniem, ale mało wydajnym, bardzo pracochłonnym i ryzykownym, a co gorsza wzbogacony skryptami SQL to często „czarna skrzynka” obsługiwana przez jedną lub niewielką liczbę osób. Opcja zaawansowanych modeli kalkulacji bezpośrednio w systemach ERP jest albo niemożliwa, a na pewno bardzo droga, pracochłonna i sztywna.

➡️ Z pomocą przychodzą tutaj dowolnie zaawansowane modele kalkulacyjne, które są częścią Hurtowni Danych systemu EURECA. Następuje pełna automatyzacja procesu pobierania danych z różnych systemów (do zaawansowanych kalkulacji często nie wystarczają dane z systemów ERP), ich uspójnianie i modelowanie, a na końcu alokacje kosztów pośrednich w celu uzyskania kilku poziomów marż pokrycia wg produktów, usług, klientów, kanałów sprzedaży itp.

Skoro ten proces można w 100% zautomatyzować i dopasować do przyjętej koncepcji to jaka jest w takim przypadku rola controllingu? Bardzo duża, w końcu controlling ma szansę na odejście od „obróbki danych” i zostanie biznes partnerem.

Może swój czas i kompetencje skierować w szukanie zjadaczy zysku, interpretację informacji, wsparcie i edukację menedżerów w podejmowaniu decyzji, które wykraczają poza jeden dział – dotyczą całej firmy i procesów w niej zachodzących.

Przewidywalność – zintegrowane planowanie

rozwiń agendę

Nowoczesny controlling wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem to m.in. połączenie poziomu strategicznego i operacyjnego z zakresie planowania i monitorowania (performance management), a także elastyczność pozwalająca na szybką reakcję z dynamicznych czasach (połączenie planowania, budżetowania i prognozowania).

🎬 Szczegóły tego podejścia były prezentowane na webinarium w dniu 19 maja 2021. Tu link do nagrania webinarium

Zobacz wszystkie części nagrania webinarium

  • jeśli myślisz o jakiejś zmianie w Twojej firmie – dziś nie patrz na ograniczenia ale zobacz co mamy Ci do zaproponowania
  • 1,5h i wiesz czy możesz coś zmienić w swoim controllingu
  • same konkrety – pokaz narzędzi i praktyki biznesowej
  • dużo elastyczności w podejściu do wdrożeń

Pytania organizacyjne, inne terminy
i nagrania webinarium - Maciej Kędracki
695 133 888 m.kedracki@c-systems.pl

Jeśli w Twojej organizacji opisane powyżej zadania są realizowane w ograniczonym zakresie lub nie ma osoby czy komórki odpowiedzialnej za controlling, to polecamy nagranie innego webinarium pt.:

„Budowa Controllingu od podstaw czyli od koncepcji, przez uporządkowanie danych i wdrożenie systemu controllingowego do lepszej realizacji zaplanowanych celów firmy”

Przejdź do strony o tym webinarium 👇

Wszystko w bezpiecznej formule Online

Ty + Nasz ekspert + System Eureca

0
lat na rynku
jako producent systemów
do controllingu i doradca
w zakresie controllingu
Controlling Systems
0
lat z ICV
przez członkostwo osobiste,
jako partner Kongresów
i członek firmowy
ICV - Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów
0
wdrożeń
w dużych i średnich
firmach oraz grupach
kapitałowych
Microsoft Partner Gold Application Development - 14 lat
0
controllerów
każdego dnia optymalizuje
procesy w swoich firmach
na systemie Eureca
Microsoft Partner Silver Application Development - 4 lata